„Zawsze ilekroć człowiek się śmieje, przedłuża swoje życie”.

- Curzio Malaparte

www.Pogodynka.co.pl

DOPAMINA

Działając w mózgu, dopamina odgrywa ważną rolę w kontroli motorycznej, układzie nagrody, motywacji, czuwaniu, wzmocnieniu, procesach poznawczych (uwaga, pamięć, myślenie, rozwiązywanie problemów), a także takich funkcjach jak laktacja, orgazm oraz nudności.

Neurony dopaminergiczne (produkujące dopaminę) są stosunkowo nieliczne – całkowicie około 400 tysięcy w ludzkim mózgu, a ich ciała komórkowe są zgrupowane w kilku niewielkich obszarach w mózgu. Pomimo tego ich aksony łączą się z wieloma innymi strukturami mózgu wywołując na nie znaczny wpływ. Grupy neuronów dopaminergicznych zostały po raz pierwszy zobrazowane w 1964 przez Annica Dahlström i Kjell Fuxe.

NIEDOBÓR DOPAMINY

W przypadku niedoboru dopaminy w organizmie pacjenci odczuwają:

lęk;
napięcie;
spadek motywacji;
utratę energii do życia;
stany depresyjne;
ciągłe zmęczenie;
głód zbliżony do głodu narkotykowego.
Brak dopaminy może występować u chorujących na ADHD, dlatego lekarze podają im leki, które mają za zadanie stymulować jej wytwarzanie. Dzięki temu paradoksalnie pacjenci stają się bardziej spokojni.

Ważne: silne niedobory dopaminy w organizmie mogą zwiększać ryzyko choroby Parkinsona.

Pierwsza objawy obserwuje się około 60 roku życia, chociaż nie wykluczone jest występowanie tej przypadłości u młodszych osób. Istotą choroby Parkinsona jest uszkodzenie komórek odpowiedzialnych za produkowanie dopaminy. Do zaburzeń dochodzi, gdy uszkodzona zostanie połowa neuronów istoty czarnej. Konsekwencją tego jest występowanie takich objawów jak: sztywnienie mięśni, upośledzenie ruchu oraz drżenie spoczynkowe. Specyficzna jest również mikrografia, czyli zmniejszenie się podczas pisania przez chorego wielkości liter. Przyczyna niszczenia neuronów wciąż pozostaje nieznana. Podejrzewa się jednak wpływ neurotoksyn i pestycydów, które niszczą niektóre enzymy.

NADMIAR DOPAMINY

Zdarza się również, że niektórzy mają wręcz nadmiar dopaminy. Taki stan sprawia, że:

mamy problemy z trzeźwym odbieraniem rzeczywistości;
nasza koncentracja jest zaburzona;
możemy odczuwać symptomy podobne do tych, które mają chorzy na schizofrenię;
mogą pojawiać się skłonności do hazardu (stawianie wszystkiego na jedną kartę - brak racjonalnego myślenia);
w naszej głowie jest nadmiar myśli;
proces krzepnięcia krwi się wydłuża;
możemy mieć omamy.
Stężenie dopaminy wzrasta m.in. w wyniku zażywania kokainy.

JAK MOŻEMY ZWIĘKSZYĆ POZIOM DOPAMINY W ORGANIZMIE?

Zacznij od odpowiedniej diety, wzbogać swoją codzienną dietę w większą ilość warzyw i owoców, które stanowią doskonałe źródło przeciwutleniaczy. Wśród najcenniejszych owoców możemy wyróżnić - banany, ale cenne substancje zawierają również: śliwki, jagody, czerwona fasola, truskawki. Warto wprowadzić do diety migdały oraz ziarna słonecznika.

Jeżeli jesteś typem osoby, która lubi jeść ciężko i tłusto - musisz z tego zrezygnować. Dlaczego? Tłuszcze nasycone powodują, że poziom dopaminy zostaje obniżony, a oprócz tego mają negatywny wpływ na nasze naczynia krwionośne, co w konsekwencji może powodować choroby serca. Ponadto wszelkie słodkości oraz inne produkty z dużą zawartością cukru nie wpływają zbyt dobrze na nasze zdrowie. Warto natomiast spożywać większą ilość białka, zawierającego niezbędne aminokwasy. Znajdziemy je między innymi w produktach pochodzenia zwierzęcego: ryby, mięso, nabiał. Źródłem białka są również rośliny strączkowe.

Jesteś fanem kawy i alkoholu? Nic z tego, od dzisiaj możesz o nich zapomnieć na jakiś czas. Pewnie zastanawiasz się jak kawa wpływa na niedobór dopaminy. Otóż kofeina powoduje jedynie chwilowe pobudzenie, po czym obniża ilość dopaminy.

Korzystny wpływ na zwiększenie ilości dopaminy w organizmie mają również wszelkiego rodzaju suplementy diety, które dostępne są w aptekach. Wybieraj suplementy, w których zawarta jest duża ilość aminokwasów.

Polub spacery. Duża dawka światła, świeżego powietrza i słońca powodują, że zwiększa się wydzielanie neuroprzekaźników, poprawia się humor i mamy więcej motywacji do działania.

Na mózg pozytywnie wpływa również muzyka, która zwiększa stężenie dopaminy.